Buradasiniz: Ana sayfa - Genel - Süpürge Devrinin Kapanışı
 

Süpürge Devrinin Kapanışı

Sponsorlu Bağlantılar

Bursalı süpürge üstadı Yüksel Başak, bizim kuşaktan sonra bu işi meslek edinecek nesil olmadığını söyledi. Süpürgecilik mesleğinin asla unutulmayacağını sözleriyle belirten Yüksel Başak, “Günümüzde süpürge sektörüne başvuru düştüğü için süpürgecilik işi için alt’dan yetişen eleman yok. Eskiden oldukça sevilen popüler bir meslek dalıydı. Her evde süpürge vardı fakat gelişen teknolojiyle birlikte üretilen eşyalar sonucunda Evin baş köşesinde yer edinen süpürgeler artık dış kapının mandalı olarak kaldı. Bu sebepten dolayı bu mesleğe yaklaşan pek olmuyor olmuyor” dedi.
Süpürgenin kalitesinin ve performansının ustaya bağlı olduğunu şiddetle vurgulayan Başak, “Seri üretim yapan fabrikalarda süpürgenin iyi ve kaliteli olması önemsizdir. Süpürge otunun tek tek hepsi birbiriyle eşit aynı düzeydedir. Süpürgenin kalitesi ustaya bağlı bir durumdur. Köylü süpürge tohumunu eker, üretir, biz de ondan alır, süpürge haline getiririz” diye konuştu.


Köylerde genç nesil’in uzun süredir süpürge tohumu ekimi ile ilgilenmediğini sözlerinde belirten Başak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Geçtiğimiz sene Bursa’nın köylerinde süpürge tohumu ekilmedi. Üretilen süpürge otu da beklediğimizden daha düşüktü. Bursa’nın köylerinde yaşamlarını sürdüren gençlerin refah durumu iyi seviyede olsaydı şehre göç etmezdi. Şehirde fabrikada çalışan olmak yerine köyünde oturur, tarşasom da süpürge otu imalat ederdi. Köyden şehre yapılan göç de süpürge piyasasını da düşüşe uğrattı. Bursa’da bu yıl sadece Yenişehir ilçesindeki bazı köyler ile merkezde Vakıfköy de süpürge otu yetiştirilirdi”.


Ailede süpürgecilik mesleğinin saltanat geleneği ile babadan oğla geçtiğini dile getiren Yüksel Başak, “Benim sülalem süpürgeci. Babam, amcalarım süpürge işiyle hayatlarını sürdürdü. Benden sonra ailemizde süpürge işini yapacak nesil yok. Kendimize göre bizimle birlikte süpürgecilik işi bitecek. Eskiden babam 5 kişilik bir aileyi bu işten geçindirdi, ama ben çok zorlanıyorum. Belki de 10 sene sonra süpürge diye bir şey kalmayacak. Benim gönlüm ister bu meslek ilelebet devam etsin. Süpürge her evde bulunması gereken bir nesne” şeklinde konuştu.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:, ,


Yorum yapın