Buradasiniz: Ana sayfa - Genel - Nevruz Nedir
 

Nevruz Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Her sene baharın yaklaşması ile birlikte Anadolu Türkleri, Zazalar, Azeriler, Kürtler, Gürcüler, Özbekler ve Kazaklar gibi birçok farklı ırk tarafından kutlanan Nevruz Bayramı bahar bayramı olarak da bilinmektedir. Doğanın yeniden canlanışının kutlandığı bu bayram ilk olarak yazılı kayıtlara ikinci yüzyıl civarlarında geçmiştir. O zamanlarda İran takvimlerinde Perslere göre yılın ilk günü olan Nevruz, günümüzde halen İran ve çevresinde coşkuyla kutlanmaktadır.

Nevruz ülkemizde de kutlanmaktadır ve 2015 yılında Nevruz bayramı tarihi olarak 21 Mart görülmektedir. Kuzey ülkeleri için Nevruz Bayramı zamanı 22 ya da 23 Mart olarak da değişebilmektedir. Çünkü farklı yerlerde farklı zamanlarda bahar başlangıcı vardır.

Nevruz; 2009 yılında Birleşmiş Milletler Kültür Mirası Koruma Kurulu tarafından Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi içerisine dâhil edilmiştir Bu sebeple her sene 21 Mart günü “” olarak kayıtlara geçmiştir ve kutlamalar bu zamanlarda yapılmaya devam edilmiştir. Kutlamalar sırasında nevruz şiirleri okunur ve nevruz şarkıları söylenir. Nevruz nasıl kutlanır diye merak edenlere söyleyebileceğimiz tek şey her milletin kendine has bir nevruz kutlama şekli vardır. Ülkemizde en çok bilinen hali ile bir ateş yakılır ve baharın gelişi o ateşin üzerinden gençlerin atlaması ile kutlanır. Ayrıca yine nevruz şarkıları söylenerek bu kutlamalar devam eder.

Nevruz Kürtlerde Demirci Kawa diye bilinen bir efsaneye dayandırılmaktadır. Kürt gençlerini her gün ikişer ikişer öldürterek beyinlerini yılanlarına yedirdiği iddia edilen bir krala karşı gerçekleştirilen başkaldırının efsanesi olarak bahsedilmektedir. Kralın mutfağına sızmayı başaran 2 kişinin her gün 1 geni kurtardığı ve kaçmasını sağladığı anlatılan efsanede, kaçıp kurtulan gençler Demirci Kawa tarafından eğitilmiş ve ardından kralın sarayına saldırmıştır. Kürtlerin soyunun devamının bu sayede sağlandığı söylenegelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:, , ,


Yorum yapın