Buradasiniz: Ana sayfa - Biyografi - Hz. Ali Hayatı
 

Hz. Ali Hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Ali 598 yılında Mekke’de doğmuştur. Babası olan Ebu Talib, peygamberimiz (sav) Hz. Muhammed’in amcasıdır. Dört halifenin sonuncusu ve İslam Devleti’ni 656 yılından 661 yılına kadar yöneten bu kişi aynı zamanda peygamberimizin (sav) damadıdır. İslam dinine peygamber (sav) efendimiz tarafından davet edilen ve bu daveti kabul eden ilk erkektir. Bu olay şöyle gerçekleşmiştir:

Ali, Muhammed’i (sav) ve karısı Hatice’yi namaz kıldığı sırada görür ve bunu merak ederek sorar; “Ne yapıyorsunuz böyle?”. Peygamber efendimiz de “Allah’a olan kulluk görevimi yapıyorum. Bu Hak dinidir, gel sen de bize katıl Allah’a iman et.” diye cevap verir. Ali, babasına danışması gerektiğini söyler. Ama peygamber (sav) efendimiz kendisine, kimseye bundan bahsetmemesi gerektiğini ve bu konuda sadece kendi fikrini önemsediğini söyler. Bunun üzerine iyice düşünen Ali İslam’ı kabul eden ilk erkek olur.

Ali, Hicret’in yapıldığı günün ertesinde peygamber (sav) efendimize emanet edilmiş her şeyi sahiplerine geri verme görevini yerine getirmiştir. Daha sonrasında Hz. Muhammed’in yanına giden Ali, peygamberin (sav) kızı Fatma ile evlenmiştir. Gençlik yıllarından beri, devam eden İslam savaşlarının hepsine katılmıştır ve halkın gözünde kahraman olarak kalmıştır. Hz. Ali Hz. Osman’ın ölümünden sonra halk tarafından seçilerek halifelik makamına uygun görülmüştür ve bunu layıkıyla yerine getirmiştir. 661 yılında, Hariciler’den olan Abd’ûr-Rahmân İbn-i Mûlcem tarafından zehirli bir bıçak ile yaralanmıştır ve bu olaydan 2 gün sonra da ölmüştür.

Hz. Ali Hayatı

Hz. Ali

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:, , ,


Yorum yapın