Buradasiniz: Ana sayfa - Genel - Büyük Deprem Uyarısı
 

Büyük Deprem Uyarısı

Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Naci Görür büyük çap da bir depremin geleceğinin haberini verdi.
Kuzey Anadolu Fayı büyük bir ölçüde içini boşaltmış bulunuyor dedi ve bu söylediği cümlenin altını çizdi. Profesör Doktor Naci Görür, Şuan için depremin adreslerinin İstanbul Erzincan ve Elazığ olabileceğini düşünüyoruz. Diğer tüm yerler enerjilerini boşalttı fakat doğu Anadolu bölgesinde halen bir enerji boşalması olamamıştır. Bu enerji birikiminin karşısında büyük depremler göze çarpmaktadır. Özellikle Elazığ bölgesinde yaşayan insanlar çok dikkatli olsun ve tedbirlerini alsınlar.

1970’den itibaren Türkiye’ninde deprem kuşağı altına girmesinden bahseden Naci Görür, ülkemizin depreme karşı tedbirlerinin olmadığından bahsetti, bu depremlerin çok can yakacağını konu edinen Naci Görür açıklamalarına şöyle devam etti. Elazığ bölgesine bakıldığı zaman en büyük tehdidinin Doğu Anadolu fayı olduğunu söyleyebiliriz. Bu söylenen fay hattı Bingöl’e ulaşmaktadır. Elazığ ya uzaklık mesafesi ise yaklaşık olarak 25 kilometredir. Bu bölgede gerçekleşecek deprem Elazığ Şehrini yerle bir eder.

Elazığ isminde bir şehir görünemez. Dikkat ederseniz Elazığ Şehri aktif faylar ile etrafı çevrilmiş durumda. Böyle büyük çaplı depremlerimiz bildiğimiz gibi her gün veya her yıl olmuyor hatta 10 yılda bir bile olmuyor şükürler olsun ki. Fakat bu olaylara bilimsel açılardan bakacak olursak, bu şehre bu bölgeye yıllar önce gelmiş olan deprem, kendini tekrar hissettirerek gelecektir. Bu zamanın ne zaman olacağını şuan için bilmiyoruz fakat bu depremin büyüklüğü 7.1 şeklinde olursa Elazığ şehri ve çevresi tamamen bitik bir şehir olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:, , , ,


Yorum yapın