Buradasiniz: Ana sayfa - Genel - 19 Mayıs Tatil mi ? – Günün Anlam ve Önemi Mesajları
 

19 Mayıs Tatil mi ? – Günün Anlam ve Önemi Mesajları

Sponsorlu Bağlantılar

? – Günün Anlam ve Önemi Mesajları

Türk Tarihi açısından 19 Mayıs 1919 büyük önem arz etmektedir. 19 Mayıs gününü anlam ve önemi, Türk Milleti açısından önemli bir yere sahiptir. Biz Türkler için dönüm noktası olarak adlandırılan 19 Mayıs 1919 tarihinde bağımsızlık mücadelesini başlatmışızdır. Mustafa Kemal ATATÜRK, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra topraklarımızın yabancı devletler tarafından işgal altında olduğu günlerde çözüm arayışı içerisine girmiştir. 19 Mayıs 1919 tarihi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı tarih olarak kayıtlara geçmiştir. 19 Mayıs 1919 tarihi, Türk Milleti’nin yani milletimizin, büyük asaleti ve onuru ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tam bağımsızlık kazanmak amacıyla çıktığımız ve kesin zafer kazandığımız günün başlangıcıdır.

Bundan dolayı Mustafa Kemal ATATÜRK, cumhuriyetimizin korunması ve savunulması görevini Türk Devleti’nin etkin gücü olarak gördüğü Türk Gençliğine emanet etmiştir. Türk Gençlerine güvenen Mustafa Kemal ATATÜRK, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkmış ve milletimizin bağımsızlığı için Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Bu nedenle ülkemizde 19 Mayıs, “Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı” adı altında başta gençlerimiz olmak üzere, bütün Türk Milleti tarafından büyük bir çoşkuyla kutlanmaktadır.19 mayıs günü resmi tatil olarak ilan edilmiştir.


  • Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı özgürlük hareketi, tüm yurda yayılmış, milletimizin azim ve kararlılıkla birleşerek giriştiği milli mücadele sonucunda zaferle taçlandırılmıştır.
  • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın milletçe haklı gurur ve mutluluğunu yaşadığımız bu özel günde; vatan ve millet uğruna büyük fedakarlıklar göstererek bizlere bağımsız ve özgür bir ülke bırakan başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bütün şehitlerimize ve ebediyete intikal etmiş gazilerimize şükranlarımı sunar, Atatürk’ün büyük güven duyduğu gençlerimize ülkemizin kalkınması ve ilerlemesi için yapmış oldukları çalışmalarda üstün başarılar dilerim.
  • Gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı en samimi duygularımla kutlar, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anarım.


19 Mayıs mesajları kadar 19 Mayıs Şiirleri de, Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramımızda ilgi görmektedir.

19 Mayıs Şiirleri

19 Mayıs 1919

19 Mayıs,
Türk’ün temel taşıdır,
Onun ardından gelen
Kurtuluş Savaşı’dır.

İşte Türk gençliğine,
Sağlam temeldir, diye,
Türk’ün bu şanlı günü
Bırakıldı hediye.

Dünya 19 Mayıs
Bir kurtuluş düğünü.
Bugün 19 Mayıs
Gençlik ve Spor günü.

R.Gökalp ARKIN

 


19 Mayıs
O gün 19 Mayıs’tı
Beyaz bir gemi göründü.
İçinde biri vardı
O Atamıdızdı
Düşmanlar kaybetti
Büyük savaştan sonra
Samsun kurtuldu
Atatürk sayesinde

 

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:, , ,


Yorum yapın